SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Folia grzewcza - nowoczesne rozwiązanie na skuteczne ogrzewanie

2022-12-03
Folia grzewcza - nowoczesne rozwiązanie na skuteczne ogrzewanie

Folia grzewcza to jeden z najnowocześniejszych systemów grzewczych. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem za granicą, na przykład w krajach skandynawskich. W Polsce zyskuje coraz większe grono zwolenników. Montaż folii grzewczych daje mnóstwo zalet, które pokrótce przedstawiamy w poniższym artykule.

Czym jest folia grzewcza?

Zanim jednak przejdziemy dalej, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie - czym jest folia grzewcza? Mówiąc obrazowo, można stwierdzić, że jest to cienki, elastyczny grzejnik, który montuje się na podłodze lub innej powierzchni. Mówiąc bardziej dosłownie - jest to cienki, elastyczny produkt zbudowany z kilku warstw, w tym z warstwy funkcyjnej wykonanej z grafitu. Folie grzeją, emitując promieniowanie podczerwone. Jest to odmienna zasada działania do grzejników, które ogrzewają powietrze, wykorzystując zjawisko konwekcji. Folie nie podgrzewają powietrza, lecz powierzchnie, na które podają promienie podczerwone, np. podłogę, ściany, sufit, lustra - w zależności od tego gdzie folie zostały zamontowane. Te z kolei emitują ciepło do pomieszczenia. Dzięki temu ogrzewanie jest stałe, równomierne, bezpieczne i efektywne.

Zalety folii grzewczych

Ten typ ogrzewania oferuje mnóstwo korzyści. Oto kilka z nich:

  • Oszczędności. Folie grzewcze są tanie w zakupie (w porównaniu do innych systemów) oraz w eksploatacji. W porównaniu do maty grzewczej folia zużywa niemalże dwa razy mniej prądu.
  • Wytrzymałość. Mimo tego, że folia jest cienka i elastyczna, jest również wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Według niektórych szacunków spełnia swoje funkcje przez 30 lat, według innych - nawet 50 lat.
  • Bezpieczeństwo eksploatacji. Ten system nie wymaga ani kotłowni, ani pieca, ani rozbudowanej sieci grzewczej. Przy foliach nie ma ryzyka pożaru, zatrucia czadem lub gazem.
  • Zdrowy mikroklimat. Ogrzewanie przez promieniowanie i ograniczenie zjawiska konwekcji sprawia, że powietrze nie jest ani zbyt suche, ani nadmiernie nawilżone. Ponadto kurz nie gromadzi się tak szybko, jak przy tradycyjnych grzejnikach.
  • Prosty montaż. Montaż jest szybki i prosty, ponadto system nie wymaga serwisowania.
  • Duże walory estetyczne. „Grzejnik” z folii jest cieniutki i idealnie przylega do podłogi lub innych powierzchni. Folie można stosować jako główne źródło ogrzewania, rezygnując tym samym z tradycyjnych grzejników.
  • Przyjazne dla środowiska. W dobie eko trendów nie sposób nie wspomnieć o tym, że folie grzewcze są przyjazne dla środowiska. Nie emitują one dwutlenku węgla, pobierają mało energii, w dodatku ich komponenty nadają się do recyklingu.

Gdzie można zamontować folię grzewczą?

Kolejną ogromną zaletą folii jest uniwersalne zastosowanie. Można je montować na podłogach, ścianach, a nawet sufitach. Można nimi ogrzewać również konkretne powierzchnie, na przykład lustra lub terraria. Co ważne, użyte materiały wykończeniowe nie są ograniczeniem. Folia będzie emitowała promieniowanie podczerwone bez względu na to, czy na podłodze będą panele, płytki, kamień, czy też żywica epoksydowa. Ten system grzewczy sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w sklepach, biurach, magazynach itp. Ograniczeniem w ich użyciu może być tylko wyobraźnia.

Polecane

pixel