SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wykonać połączenie elektryczne folii grzewczej Acurel

2023-02-19
Jak wykonać połączenie elektryczne folii grzewczej Acurel

Poniższy wpis prezentuje sposób wykonania połączenia elektrycznego folii Acurel.

UWAGA! Wykonanie wszystkich połączeń elektrycznych, a także test systemu grzewczego możliwe jest  jedynie przez elektryka z aktualnymi uprawnieniami zgodnie z krajowymi przepisami. Należy również pamiętać, że folia grzewcza może być użytkowana jedynie z regulatorem temperatury oraz zewnętrznym czujnikiem temperatury. W celu poznania szczegółów użytkowania folii grzewczej zapraszamy do zapoznania się z naszą instrukcją obsługi.

Folię grzewczą można podłączyć na dwa sposoby, Typ A i Typ B. Montaż sposobem B ogranicza możliwość krzyżowania się przewodów, dzięki czemu jest bardziej pożądany przy instalacjach podłogowych. Montaż sposobem  A może być stosowany zarówno na ścianach jak i sufitach.

Podłączenie folii Typ A / B

 1. Przewód połączeniowy neutralny

 2. Przewód połączeniowy fazowy

 3. Przewód zasilający neutralny

 4. Przewód zasilający fazowy

 5. Czujnik temperatury

Sposoby podłączenia folii grzewczej
Konektory do podłączenia folii grzewczej

Występują dwa rodzaje konektorów do połączeń elektrycznych przewodu elektrycznego z folią grzewczą - typ A oraz typ B.

Poniżej został przedstawiony sposób podłączenia folii Typ A oraz zostały użyte konektory również typ A.

 • Aby wykonać podłączenie należy przygotować konektor instalacyjny, ściągacz izolacji, kleszcze zaciskowe oraz przewody elektryczne. 
 • Końcówki przewodów elektrycznych należy odizolować i włożyć do końcówki konektora i zacisnąć kleszczami zaciskowymi.
 • Następnie należy wsunąć konektor w miejsce, gdzie znajduje się pas miedzi uginając folię w dłoni tak, aby zrobiło się miejsce, kieszeń na włożenie konektora między pas miedzi a górną warstwę folii. Następnie używając do tego kleszczy zaciskowych należy ścisnąć konektor w taki sposób, aby ostre zęby znajdujące się na konektorze przebiły pas miedzi.
 • Następnie wykonane połączenie należy zabezpieczyć taśmą samowulkanizującą. Trzeba pamiętać również o wykonaniu izolacji miejsca cięcia folii taśmą elektroizolacyjną. Konektor zabezpieczamy dwoma wcześniej uciętymi kawałkami taśmy samowulkanizacyjnej ok. 5 × 5 cm. Po ściągnięciu papieru ochronnego z taśmy samowulkanizującej jeden kawałek taśmy przyklejamy od spodu, a drugi od góry pamiętając przy tym, aby środek konektora znalazł się na środku kawałka taśmy. Dociśnięcie wykonujemy ręcznie. Taśma samowulkanizacyjna powinna zakrywać całą powierzchnię konektora oraz paska miedzianego z naddatkiem.
 • Z drugiej strony folii grzewczej, gdzie nie ma połączenia z przewodami przyłączeniowymi również należy zakleić końcówki pasków miedzianych w ten sam sposób. Należy użyć do tego po jednym kawałku ok. 5 × 5 cm taśmy samowulkanizacyjnej. Taśmę zginamy na pół i dociskamy. Taśma powinna być dobrze dociśnięta, aby łączyła się ze sobą na całej powierzchni klejenia.
 • Izolację połączeń elektrycznych należy dokładnie sprawdzić i upewnić się, że cała czynność została prawidłowo wykonana.

GOTOWE. Tak przygotowane połączenie elektryczne pozwala przejść do kolejnych etapów montażu folii grzewczej. 

Polecane

pixel