Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są strefy bezpieczeństwa w łazience?

2023-01-10
Jakie są strefy bezpieczeństwa w łazience?

Projektując system grzewczy oparty o folie i maty grzewcze, który miałby zostać zainstalowany w łazience należy uwzględnić strefy bezpieczeństwa jakie w niej występują. Każda strefa ma swoje właściwości i jasno określa co można a czego nie można instalować w ich obrębie.

Planując rozmieszczenie systemu grzewczego w pomieszczeniu, należy uwzględnić nie tylko strefy bezpieczeństwa, ale też wszystkie elementy stałej zabudowy.

Należy pamiętać, aby ominąć elementy, które mogłyby mieć styczność z matą grzewczą i ograniczać nagrzany obszar. Należy zaplanować rozmieszczenie przewodów zasilających, a także obszar instalacji podłogowego czujnika temperatury, jak również miejsce instalacji regulatora temperatury. Mata powinna omijać elementy stałe i zachowywać minimum odstęp 15 cm od ścian i elementów stałej zabudowy.

Projektowanie instalacji w łazienkach z uwzględnieniem stref bezpieczeństwa:

  • W przypadku projektowania instalacji maty grzewczej w łazienkach należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa montażu w takich pomieszczeniach z uwzględnieniem stref bezpieczeństwa.
  • Łazienka dzieli się na cztery strefy bezpieczeństwa - strefa 0, 1, 2 i 3. 
  • Strefa 0 jest wnętrzem basenu prysznica lub wanny. Zabrania instalowania się systemu maty grzewczej w strefie 0. 
  • Strefa 1 jest ograniczona poziomem podłogi prysznica, wanny, a także powierzchnią pionową nad brodzikiem prysznica i wanny do wysokości 225 cm nad poziomem podłogi. Przestrzeń pod wanną i brodzikiem prysznica jest zaliczana do strefy 1. Zabrania instalowania się systemu maty grzewczej w strefie 1. 
  • Strefa 2 jest pionową powierzchnią na granicy strefy 1 i równoległą płaszczyzną pionową w odległości 60 cm od granicy strefy 1. Całość do wysokości 225 cm od podłogi. W strefie 2 istnieje możliwość zamontowania maty grzewczej, ale w odstępie 15 cm od elementów stałej zabudowy. W strefie 2 nie montujemy regulatora temperatury.
  • Strefa 3 umożliwia instalowanie maty grzewczej, ale w odstępie 15 cm od elementów stałej zabudowy, a także regulatora temperatury o odpowiednim stopniu ochronnym, który jest przeznaczony do montowania w łazienkach zgodnie z instrukcją obsługi. Ze względu na specyfikę łazienki i możliwość zwiększonej wilgoci lub zachlapania wodą zaleca się montaż regulatora temperatury na zewnątrz łazienki.
pixel