- Kabel grzejny przewód grzewczy z wbudowanym termostatem - 2m
Kabel grzewczy ACUREL FT-Cable-15/2.0 - 2m
Kable grzewcze z serii FT-Cable przeznaczone są do ochrony przeciwzamrożeniowej rur wodnych. Kable grzewcze dostępne są w gotowych zestawach, zawierających na jednym końcu kabel grzejny z wbudowanym wyłącznikiem termicznym, a na drugim końcu zakończony przewodem zasilającym z uszczelnioną i uziemioną wtyczką.
Charakterystyka kabli grzewczych Acurel FT-Cable
kabel grzejny zaprojektowany i wykonany wyłącznie w celu zapobiegania zamarzaniu rur wodnych, nadaje się do wypełnionych wodą rur z tworzywa sztucznego (w tym PEX) lub rur metalowych
gotowy kabel grzewczy łatwy w instalacji i użytkowaniu
ustawiona temperatura wbudowanego przełącznika termicznego wynosi 10ºC (zakres błędu temperatury wynosi +/- 5ºC), termostat rozpocznie pracę, gdy temperatura na powierzchni rury spadnie poniżej 5 - 10ºC, a zakończy grzanie, gdy temperatura przekroczy 10 - 15ºC
termostat jest w 100% zabezpieczony przed wilgocią
Instalacja w 5 Prostych Krokach
Przygotuj zasilanie
Upewnij się, że w miejscu instalacji kabla grzewczego znajduje się prawidłowo uziemione gniazdko elektryczne. W pobliżu gniazdka uformuj "pętlę ociekową" w przewodzie zasilającym, aby zapobiec przedostawaniu się skroplin z rur do gniazdka. W przypadku konieczności zastosowania przedłużacza, należy stosować wyłącznie przewód o odpowiednich wymiarach i uziemieniu, dopuszczony przez VDE lub TÜV.
Pozycjonowanie termostatu
Wbudowany termostat należy umieścić na rurze i zabezpieczyć taśmą elektryczną PCV. Nie należy używać żadnego innego rodzaju taśmy. Termostat należy umieścić w najzimniejszym miejscu rury. Termostat będzie mierzył temperaturę rury oraz włączał i wyłączał przewód w zależności od potrzeb. Takie działanie termostatu zapobiegnie zamarzaniu rur oraz zapewni ekonomiczną pracę systemu grzewczego.
Ułożenie kabla grzewczego
Starannie ułóz kabel grzewczy na rurze i przymocuj go w odstępach około 50cm. Do przymocowania kabla użyj dobrej jakości taśmy elektrycznej PCV.
Izolacja kabla grzewczego
W celu ochrony przed zamarzaniem w ekstremalnie niskich temperaturach lub w celu zminimalizowania zużycia energii, zaleca się dodanie izolacji do rury nad kablem grzejnym. Kabel grzewczy może być zaizolowany izolacją z włókna szklanego lub pianki polietylenowej. Izolacja musi być nałożona na termostat w taki sam sposób jak na resztę kabla grzewczego, aby zapewnić, że wszystkie odcinki rury są utrzymywane w tej samej temperaturze. W przypadku zastosowania izolacji piankowej jej maksymalna grubość nie powinna przekroczyć 13mm.
Podłączenie zasilania
Po rozpoczęciu sezonu zimowego należy podłączyć przewód zasilający do odpowiedniego gniazdka
Budowa kabla grzewczego Acurel FT-Cable
Czujnik temperatury
Przewód grzejny
Przewód zasilający zakończony wtyczką
Budowa żyły grzewczej
Zewnętrzna osłona przewodu grzewczego z PVC
Warstwa ekranująca z ocynowanych drutów miedzianych
Dodatkowa izolacja poliolefinowa
Dodatkowa warstwa silikonowa
Wielodrutowa żyła grzejna
Zalecane środki ostrożności
Długość kabla grzejnego nie może być zmieniana. Jeśli zostanie skrócony, będzie się przegrzewał, a jeśli zostanie wydłużony, będzie wytwarzał za mało ciepła. Wszelkie próby fizycznej zmiany kabla grzejnego powodują utratę gwarancji. Raz przecięty kabel grzewczy nie może być naprawiony.
Przewód grzejny nie może w żadnym miejscu dotykać, krzyżować się lub zachodzić na siebie (grozi to przegrzaniem kabla).
Jeśli kabel grzewczy jest sztywny (z powodu zimna), należy go najpierw delikatnie rozwinąć, a następnie podłączyć na kilka minut, aż będzie ciepły i giętki, zanim zastosujemy go do rury. Nie wolno podłączać kabla grzewczego do zasilania, gdy jest on zwinięty, może to spowodować przegrzanie kabla w miejscu, w którym się styka, a płaszcz zewnętrzny stopi się i po ostygnięciu połączy.
Aby zapobiec pożarom, kabel grzewczy musi być oddalony od wszelkich materiałów palnych (w tym palnych izolacji) o co najmniej 13mm.
Nie należy stosować więcej jak 13mm izolacji z włókna szklanego lub pianki polietylenowej (nadmierna izolacja może spowodować przegrzanie kabla grzewczego).
Kabel grzewczy musi być chroniony przed fizycznym uszkodzeniem np. przegryzienie przez zwierzęta itp.
Przewód grzewczy nie może być zanurzony w żadnej cieczy.
Zaleca się, aby w okresie letnim odłączyć kabel grzewczy od źródła zasilania.
Zaleca się, aby tuż przed sezonem zimowym sprawdzić kabel grzejny pod kątem uszkodzeń i sprawdzić zasilanie w celu zapewnienia prawidłowego działania.
Jeżeli kabel grzewczy nie jest uszkodzony, a zasilacz sprawny, wówczas kabel grzewczy można podłączyć do gniazdka.
Na ten produkt gwarancji udziela ELEXPRESS.